Česta pitanja
Koja je razlika u efikasnosti online neurofeedbacka i rada u trenerovom uredu?
Nikakva. Neurofeedback nie psihoterapija tako da odnos s trenerom nije bitan za ishod, dapače, istraživanja pokazuju da je dublji emocionalni odnos s trenerom kontraproduktivan.
Koliko treninga treba napraviti za rezultat?
To ovisi o mnogim faktorima, tako da je najispravniji odgovor da je potreban broj treninga individualan. Svaka osoba drugačije reagira, ali je i svaki problem koji se rješava različit. Opća preporuka je da se treba napraviti oko 40 treninga da bise mogla napraviti procjena rezultata. U stvarnosti je moguće da se značajne promjene osjete već nakon nekoliko treninga, ali postoje i situacije kada je potreban dugotrajni rad da bi se vidjele male promjene.
Kako ću znati da neurofeedback pomaže?
U pravilu, najmjerodavniji pokazatelj promjene je vaš vlastiti osjećaj, i osjećaj vaše okoline. Iako je neurofeedback visokotehnološka metoda i postoje egzaktni dokazi njenog funkcioniranja, ipak ne može sa sigurnošći kvantificirati promjene u ponašanju iz promjena u moždanim valovima. Naime, amplitude moždanih valova (interni link), preko kojih se radi trening, nisu jedina mjera aktivnosti koju treninramo. Da bi se napravila relevantna snimka stanja i povezala s promjenom u ponašanju potrebna je skupa oprema, skupa metodologija i kontrolirani uvjeti, a čak i tad je pitanje koliko bi rezultat bio egzaktan. S druge strane, tko bilje od Vas zna je li vama ili vašem djetetu bolje?
Koji su rizici neurofeedbacka?
U gotovo 60 godina korištenja metode, nisu dokumentirane ozbiljnije nuspojave. Blage nuspojeva, poput osjećaja umora, lagane glavobolje, su privremeni. Ponekad je moguće pogoršanje u simptopmima radi kojih se pristupilo neurofeedback, ali to je privremeno i u pravilu praćeno smanjenjem simptopma.
Kako mogu biti siguran da će neurofeedback pomoći?
Ne možete biti sigurni, jednako kao što ni za jednu terapiju, ili oblik rada na sebi ne možete biti sigurni kako će djelovati. Prema našem iskustvu, ogromna većina ljudi osjeti manje ili veće pozitivne promjene. Kolika je vjerojatnost da će do njih doći u vašem slučaju, ovisi o puno faktora. Za detaljnije informacije o tome, slobodno nam pišite ili nas nazovite.
Koliko se čeka za Umo?
Nema čekanja za Umo, u roku od par dana od naručivanja usluge možete početi s treninzima.
Koliko traje jedan trening?
Između 15 i 45 minuta, ovisno o dobi korisnika i vrsti protokola.
Može li biti previše neurofeedback?
Ne. Nema indicija da bi često i dugotrajno treniranje moglo proizvesti ikakav negativan efekt.
Koje je dobno ograničenje za neurofeedback?
Nema dobnog ograničenja, bitno samo da osoba koja trenira želii može surađivati u provedbi.
Pomaže li neurofeedback samo djeci?
Neurofeedback može pomoći svakome. Dječji mozgovi su neuroplastičniji pa se promjene na njima vide brže, ali metoda jednako djeluje i na mozgove odraslih.
Je li neurofeedback zamjena za lijekove?
Ni slučajno! Ako vam je psihijatar prepisao lijekove, trebate se toga držati. Neurofeedback se može koristiti i uz psihofarmake.
Je li neurofeedback zamjena za psihoterapiju?
Ne. Ali, se pokazalo da neurofeedback pospješuje ishode psihoterapije.
Je li neurofeedback spada u medicinu?
Neurofeedback, u većini sučajeva ne spada strogo u medicinu, ali preporučljivo je za olakšavanje mnogih medicinskih stanja. Slično kao što tjelovježba nije medicina, ali je zdrava. Zbog svog nedvojbenog blagotvornog efekta na mentalno zdravlje neurofeedback je sve više predmet medicinskih istraživanja. Ipak, da bi nešto dobilo status medicinske terapije potrebno je na poseban nači dokazati učinkovitost u liječenju bolesti, tzv. double blind studijama. Kod takvih studija ni liječnik ni pacijent ne smiju znati da li se primjenjuje prava terapija, ili tzv. Placebo. S obzirom na prirodu neurofeedback treninga, to je nemoguće postići pa je gotovo nemoguće dobiti razinu medicinskog dokaza. Ipak, primjena na liječenje ADHD-a je odobrena kao medicinska terapija zbog ogromnog broja indirektnih dokaza. Zahvaljujući izostanku rizika te sve većem razumijevanju materijalnih mehanizama utjecaja neurofeedbacka na mozak, liječničke preporuke za neurofeedback postaju uobičajene.
Koja je razlika između neurofeedbacka i psihoterapije?
Velika, iako obje imaju za cilj unapređenje mentalnog zdravlja. Psihoterapija je doslovno liječenje psihe riječima, pri čemu je centralna stvar odnos između psihoterapeuta i korisnika. Kod neurofeedbacka se djeluje direktno na sinapse u kori velikog mozga i literatura navodi da je blizak odnos trenera i korisnika zapravo kontraproduktivan. Ipak, pokazalo se da se neurofeedback i psihoterapija uzajamno pomažu, kada se koriste paralelno.
Može li se neurofeedback trenirati dok se ide na psihoterapiju?
Dapače, brojna istraživanja su pokazala da trening jačanja theta vala neposredno prije psihoterapije pospješuje ishod psihoterapije.
Koja je razlika između neurofeedbacka i korištenja lijekova?
Osim što se i jedno i drugo koristi za poboljšanje mentalnog zdravlja, i jedna i druga metoda ciljaju na jačanje određene sinaptičke aktivnosti. Vrlo je važno razumjeti da neurofeedback ne može biti zamjena za lijekove. U pravilu, kao vam je psihijatar prepisao psihofarmake, trebali biste ga poslušati. Isto tako, ako vjerujete da bi Vam neurofeedback mogao pomoći, savjetujte se sa svojim psihijatrom.
Može li se neurofeedback trenirati dok se uzimaju psihijatrijski lijekovi?
Da. Istraživanja su pokazala da neurofeedback pospješuje ishode psihofarmako terapije.